Podium Classic Wins For Hauger-Thackery And Okrafo-Smart

Podium Classic wins for Hauger-Thackery and Okrafo-Smart

Calli Hauger-Thackery runs 15:04 for 5km at Barrowford event in Lancashire just six days after winning European half-marathon bronze in Rome

With the Podium Classic in Barrowford on Saturday (June 15) being graded, Calli Hauger-Thackery just made it into the sub-15-minute event but ended up just outside that mark with 15:04, as 41 men finished in front of her.

Podium Classic wins

She was easily the fastest woman on the day, though, and her time was just outside her 14:58 best, set over this course in 2022, for the Paris Olympic marathon-bound runner, whose 2:22:17 last October in the United States secured selection.

Podium Classic wins for Hauger-Thackery and Okrafo-Smart

Hauger-Thackery’s run came less than a week after she took individual bronze when leading the GB women’s team to gold at the European Championships in the half-marathon.

Up ahead and in his first recorded pure running event of the year, triathlete Solomon Okrafo-Smart improved his best by two seconds when just getting the nod here in 14:18.

The triathlete set his previous best here last August after placing seventh in the under-20 Inter-Counties at Prestwold over a year ago.

It was another under-20, Scotsman Reiss Marshall, who was just headed, but who also set a personal record as 11 more piled in after a close race, under 14:30.

There was also a personal best for Stacey Smith in the B race with a 15:51 clocking. The 2006 and 2008 English Schools 800m silver medallist went on to win the England junior 1500m title in 2009 before taking time out, then returning in 2018 for a British 1500m indoor silver. Smith then returned to competition again last year.

A Race Overall: 1 S Okrafo-Smart (Abs Tri, U20) 14:19; 2 R Marshall (Fife, U20) 14:14; 3 B Kebede (CleM) 14:20; 4 G Taylor (Valley St) 14:21; 5 F Brodie (Morp) 14:23; 6 B Alcock (Bed C) 14:24; 7 A Durant (Sheff & D) 14:24; 8 J Fallon (Craughwell) 14:25; 9 G Chalmers (Leeds) 14:25; 10 E Jennings (Dundrum) 14:26

U20: 3 A Thompson (Fife) 14:56

Women: 1 C Hauger-Thackery (Hallam) 15:04  

B Race Overall: 1 A Royle (Corst) 15:23

M40: 1 B Butler (Wake) 15:24

Women: 1 S Smith (NSP) 15:51; 2 K Olding (TVH) 16:12; 3 H Townsend (Leeds) 16:16; 4 G Lynch (Dundrum) 16:21; 5 S Latham (Harrow, U20) 16:25; 6 C McKnespiey (Leeds); 16:25; 7 S Potter (Leeds) 16:26; 8 K Hawkins (Tip) 16:26; 9 K Wood (York) 16:35; 10 M Ryan (Dundrum) 16:38

C Race Overall: 1 T Brown (Alt) 16:08

M60: 1 J Convery (Bing) 17:23; 2 S Watmough (Warr) 17:54

Women: 1 I Holt (B’burn) 16:27; 2 J Patel (SB) 16:40; 3 Millie Jordan-Lee (AFD) 16:43

W40: 1 R Burns (Liv) 16:42; 2 E Raven (K&C) 18:13

D Race

W40: 1 L Brown (Barlick) 18:00

W45: 1 V Robertshaw (B’burn) 19:26

W50: 1 S Cumber (Hali) 19:35

E Race

W60: 1 J Rushton (CleM) 23:22

W65: 1 S Burns (CleM) 21:24

U17 overall (3km): 1 F Vidler (Ross) 10:01; 2 J Wood (B’burn) 10:18; 3 R Watmough (Settle) 11:07

Women: 1 H Nicholls (Ross, U15) 11;17; 2 R Cleaver (Burnley, U15) 11:42; 3 C Smith (B’burn) 12:00

BARMOUTH 10km, Gwynedd, June 15

Overall: 1 T Roberts (Merr’ydd) 32:01

M50: 1 J Shingler (Ludlow) 35:30

M55: 1 P Williams (Aber’wth) 37:33

M60: 1 M Whyatt (Eryri) 35:58

Women: 1 A Bracegirdle (Salf) 34:26

W45: M Beever (Stain) 39:09

W50: 1 J Cook (Shrews) 39:31

W70: 1 E Evans (COG Tri) 54:04

BATTERSEA PARK 10km, London, June 15

Overall: 1 M Parker (Hales) 31:58

HERO HALF-MARATHON, Derby, June 15

Overall: 1 D Barratt (Salf) 68:52

Women: 1 M Tibbott 84:23

OFFA’S DYKE 15 MT, Knighton, Powys, June 15

Overall: 1 S Juson (Croft) 99:38

Women: 1 L Cooper (Shrews, W35) 2:02:46

TORBAY TWILIGHT 10km, Paignton, Devon, June 15

Overall: 1 J Landers (Tamar) 32:06; 2 M Wilsmore (Tamar) 32;20

Women: 1 N Kelly (Tavi) 38;43

CHARING 10km, Ashford, Kent, June 14

Overall: 1 W Zerom (Ashf) 32;20

M55: 1 S Male (Folk) 36:38

Women: 1 B Norrish (Padd W, W35) 41;19 

KIRTON FRIDAY 5, Suffolk. June 14

Overall: 1 B Barber (Ips, U20) 35:17

M60: 1 C Ridley (Col H) 30:00

Women: 1 K King (St Ed) 30:13

W60: 1 D Broom (Peni) 36:12

CIRENCISTER PARK SUMMER SIZZLER 10km, Gloucestershire, June 12

Overall: 1 B Robinson (B&W) 31:32

M55: 1 H Bampton (Chelt) 37:39

Women: 1 S Lane (Chelt) 37:53

W45: 1 K Jacobs (Ciren) 39:01

W55: 1 N Shoemark (Bourt) 42:52

W65: 1 A Lewis (Durs) 48:48

W70: 1 S Smith (Run SE) 45:48

OTLEY 10, West Yorkshire, June 12

Overall: 1 G Rush (Leeds, M40) 53:18

M60: 1 D West (H’gate) 64:34

Women: 1 G Malir (Leeds) 60:21

W45: 1 S Armitage (Ilk) 66:35

W55: 1 T Oldroyd (Nidd) 73:52

EVEN SPLITS 5km, York, June 14

Overall: 1 T Smales (Barton) 15:13

M55: 1 A Irvine (Danum) 17:57

Women: 1 R Flaherty (Bing) 17:10

W55: 1 K Wood (York) 20:41

W70: 1 S Haslam (Scarb) 21:24 

SCOTTS MIDWEEK LEAGUE 10km multi-terrain, Div 1, Race 3, Chingford, Essex, June 12

Katie Harbon, notched up a hat-trick of wins in the women’s section over this multi-terrain course.

 Overall (10km MT): 1 W Lindsay (St Alb) 34:04

M40: 1 S Buckle (St Alb) 34:10

M50: 1 R Maidment (Orion) 35:25

M60: 1 P Cates (Orion) 41:04

TEAM: 1 Orion 232; 2 St Albans 277; 3 Trent P 398

M40 TEAM: 1 Orion 56; 2 Trent P 89; 3 St Albans 121

Women:

1 K Harbon (NHRR) 38:24

W55: 1 P Habbick (St Alb) 41:12

W65: 1 C Kennedy (Orion) 45:51

W70: 1 Y Gordon (FVS) 49:42

TEAM: 1 St Albans 82; 2 Orion 142; 3 NHRR 167

W35 TEAM: 1 NHRR 33; 2 St Albans 33; 3 Trent P 41

SOUTH WEST 5km PB SERIES, Bath, Somerset, June 12

Harry Maxwell went top of the UK under-17 rankings for the year with a 14:33 personal best when finishing seven seconds clear of junior Johnny James’ inaugural 5km.

Overall: 1 H Maxwell (T Bath, U17) 14:33; 2 J James (Rad, U20) 14;40; 3 M Downey (Belg) 14:43

M50: 1 P King (T Bath) 17:08

Women: 1 M Smith (Chelt) 17:13

W50: 1 J Rockliffe (T Bath) 18:11; 2 J Carter (T Bath) 19:25

W55: 1 A Martin (Tewk) 21:45 

SWANSEA BAY 5km, June 12

Overall: 1 J Griffiths (Swan) 14:55

Women: 1 M Phillips (TROT) 19:48

YEOVIL 5km SERIES, Yeovilton, Somerset, June 12

Overall: 1 T Webb (Wells) 15:16

M55: 1 S Mugglestone (Bide) 16:44

Women: 1 S Nicholls (Wells) 17:13; 2 K Booth (Taunt, W45) 18:00

W55: 1 S Capstick (R Forever) 22:19

CLEVEDON MIDSUMMER 10km, Somerset, June 11

Overall: 1 B Robinson (B&W) 30:55; 2 T Gostelow (N Som) 31:35; 3 A Grigg (B&W) 33:05

M40: 1 C Selman (Weston) 34:53

M50: 1 K Summers (Weston) 34:56; 2 C Newby (GWR) 36:00

M70: 1 S Ellis (Portis) 44:33

Women: 1 P Guess (S’ville) 38:22; 2 R Stowell Bitt, W45) 38:53

W50: 1 N Davies (Weston) 42:13

W60: 1 M Sawa (W’bury) 47:45

HARBOROUGH 5, Northamptonshire, June 11

Rachel Nealon took the women’s section from previous series race winner W35 Rachel Doherty, in 29:28, as mother Nikki, the 2005 International Masters cross-country winner, was first W55 in 33:08.

Down in the field, the all-time individual top runner in that International, with 14 victories, Angela Copson, posted yet another W75 age group victory in 41;28.

Overall: 1 A McDonnell (R&N) 26:35

M45: 1 H Davies (McCarkiss) 27:53; 2 S Marks ((R&N) 27:54

M60: 1 A Green (North Tri) 30:20

M75: 1 D Pettifer (Kenil) 40:35

TEAM: 1 R&N 1:49:31

M40 TEAM: 1 R&N 1:51:09

WOMEN: 1 R Nealon (Hunc) 29:28; 2 Doherty (Higham, W35) 29:48

W45: 1 K Godof (Olney) 30:35

W50: 1 R Cooke (Bucks & Stowe) 31:07; 2 H Heley (Silson) 32:53

W55: 1 N Nealon (Hunc) 33:08; 2 A Cobb (R&N) 35:30

W60: 1 K Bond (Dav) 36:42

W65: 1 J Hill (Squirrels) 39:42; 2 J Baum (Spa) 40:29

W75: 1 A Copson (R&N) 41:38

TEAM (3 to score): 1 R&N 93;24

W35 TEAM: 1 R&N 97:59

ROSE INN 4, Chepstow, Monmouthshire, June 11

Overall: 1 K Taylor (B&W) 19:15; 2 M Lewis (P Bryn) 20:35

M40: 1 M Edmonds (Newp) 21;30

M50: 1 H Evans (P Bryn) 21;39

Women: 1 L Flynn (Les C, W40) 23:24

W45: 1 C Patterson (P Bryn) 24:55

W50: 1 C Fowler (Chep) 25:20; 2 E McMillan (Sev) 26;10

W65: 1 S Masters (W’bury) 28:06

SPROATLEY 7, Hull, Humberside, June 11

Overall: 1 L Suddaby (E Hull) 37:59

M40: 1 G Clarkson (KuH) 39:21

M50: 1 V McGowan (E Hull) 41:29

M60: 1 J Harlock (CoH) 43:35

Women: 1 K Park (W Hull, W55) 50:27 

SRI CHINMOY 5km, Battersea Park, London, June 11

Sayfu Jamaal improved his personal best by two seconds when winning in 14:12.

Overall: 1 S Jamaal (Lon H) 14:12; 2 N Bester (Best A) 14:56; 3 E Chuck (Dulw R) 15:02

M50: 1 D Williams (S Lon) 16:46; 2 T Webb (Kent) 17:03

M55: 1 M Symes (AFD) 16:18

M60: 1 K Myazaki (AFD) 17:43; 2 D Ogden (S Lon) 18:27

Women: 1 M Smith (S Lon) 16:45; 2 H Gaunt (Ton, W40, W35) 16:46; 3 B Proctor (Kent) 17:17

W50: 1 S Swinhoe (Lon H) 19:05; 2 A Smith (S Lon) 20:12

W55: 1 S McDonald (S Lon) 20:02

W60: 1 K Flikschuh (VP&TH) 20:14

WESTBURY 5km, Wiltshire, June 11

Emily Davies was a narrow winner over under-15 Sophie Maxwell in 17:48.

Overall: A Holland (Tav) 15:31

M60: 1 P Reddaway (Corsh) 18:06

Women: 1 E Davies (Lon H) 17:48; 2 S Maxwell (T Bath, U15) 17:51; 3 I Gray (Salis, U17) 17:54

W50: 1 J Maddocks (hipp) 21:14; 2 J Hatt (Chipp) 21:18

W60: 1 D Hier (Avon VR) 21:42

How they train: Jasmin Paris

Leave a comment