Jake Meyburgh Runs 3000m Age 14 Record Of 8:19.46

Jake Meyburgh runs 3000m age 14 record of 8:19.46

British teenager takes almost three seconds off world best at the Millfield PB Classic in Somerset on Saturday

Jake Meyburgh of Windsor, Slough, Eton & Hounslow has set a world age 14 best for 3000m of 8:19.46 at the British Milers’ Club Millfield PB Classic.

After running 8:24.30 in Watford a few days earlier, Meyburgh improved to beat the best known mark of 8:21.12 set by Yuta Mashiko in 2022.

Running in the A race at an event that is primarily geared toward giving young athletes fast racing opportunities, Meyburgh won by eight seconds from a number of older athletes.

Jake Meyburgh

Earlier this year he won the English Schools and SIAB Schools International cross-country titles and will be going for gold in July at the English Schools Track & Field Championships.

NEGP, Jarrow, May 29

In torrential rain, it was Scott Armstrong who battled the elements best to win the Jimmy Hedley Memorial 800m in 1:56.16, while in third there was a personal best for under-17 Magnus Riddell with 1:58.04, Martin Duff reports.

In the C race, the best of the women was under-20 Lois Creasey in 2:13.91, for fifth place in a mixed race.

Elsewhere and later in the evening, under-20 Brandon Pye posted a personal best 3000m victory in 8:19.75 despite the weather.

JAKE MEYBURGH RUNS 3000M AGE 14 RECORD OF 8:19.46

Scott Armstrong (David Hewitson)

Selected results

200m (1.1): 2 A Head NSP, U17) 23.29; 5 T Watton (M’boro, U17) 23.38

Jimmy Hedley 800m A: 1 S Armstrong (Sund) 1:56.16; 2 E Hetherington (Morp) 1:57.27; 3 M Riddell (T’dale, U17) 1:58.04

JAKE MEYBURGH RUNS 3000M AGE 14 RECORD OF 8:19.46

Scott Armstrong (David Hewitson)

800m B: 1 D Watson (NSP, U17) 2:00.20; 2 W Jardine (M’boro) 2:01.97; 5 J Gaukrodger (NSP, U17) 2:03.85; 7 J Sturman (NSP, U15) 2:05.65; 10 R Steel (Darl, U15) 2:08.77

800m C: 8 N Penfold (NSP) 2:18.35

3000m A: 1 B Pye (Hought, U20) 8:19.75; 2 M Watson (High) 8:31.03; 3 W Cork (Morp) 8:34.47; 6 J Brown (M’boro, U17) 8:40.16

3000m B: 1 D Asmelash (TS H, U17) 9:09.72

JAKE MEYBURGH RUNS 3000M AGE 14 RECORD OF 8:19.46

Brandon Pye (David Hewitson)

Women

Jimmy Hedley 800m C mx: 1 5 L Creasey (M’boro, U20) 2:13.91; 6 L Creaby (Gate, U17) 2:14.61; 7 E Creasey (M’boro, U17) 2:15.85

800m D mx: 3 M Owens (Darl, U15) 2:22.35; 4 P Phillipson (Birt, U13) 2:24.79; 5 A Blight (Elsw, U13) 2:26.51

3000m (mx): 2 I Johnstone (Gate, U20) 10:29.71; 4 E Bradley (Durh, U15) 11:09.86

1500SC: 1 J Milburn (Gate, U20) 5:50.26; 2 A Durham (Elsw, U17) 6:21.00

MOTAVATION SERIES, Race 2, Oxford, May 30

Marcus Shantry repeated his victory in the first-round race by taking the honours over the 4-miles 47-yard-long course in 20:14, as Matthew Lock was second 30 yards down, Martin Duff reports.

Overall (4M 47yds): 1 M Shantry (Head RR) 20:14; 2 M Lock (Wit) 20:22; 3 M Marshall (Head RR) 20:37; 4 C Jardine (Abing) 26:26; 4 J Beech (Abing) 21:00; 5 D Blake (Wit, M40) 21:03

M45: 1 L Newell (Abing) 22:17
M50: 1 C Gibbin (Wit) 21:05; 2 J Bolton (W’stock) 23:07

M55: 1 D Watkinson (W’stock) 24:21

M60: 1 B Reynolds (THH) 23:12

M65: 1 B Green (Oxf C) 26:22

TEAM (6 to score): 1 Abingdon 73; 2 Witney 75; 3 Head RR 94 

Women: 1 S Giles (Alch) 24:19; 2 C Ridewood (Abing) 24:22; 3 S Forbes-Smith (Clap) 24:26 4 E Strathdee (Head RR) 33:13; 5 J Duckett (Oxf C) 33:29

W45: 1 S Davies (Oxf C) 25:55

W55: 1 J Pennington (Abing) 29:34

W65: 1 J Fabes (Abing) 31:19

W75: 1 K Williams (Eynsh) 34:25

TEAM (6 to score): 1 Head RR 95; 2Alchester 128; 3 Oxford C 130

Mandale men’s team

NORTH YORK MOORS SPRING RELAYS, Middlesbrough, North Yorkshire, May 30 

Middlesborough’s Mandale AC collected both the men’s and women’s titles, with the men breaking their own course record as Stewart Park played host, Martin Duff reports.

For the women and on the opening lap, Phillipa Stone, who was second last and then fourth this, year in the Northern Championships, equalled her own individual lap record with 4:50 for the testing one-mile lap with its uphill finish.

In the men’s competition, the quickest time was also on stage one, as Max Creasey ran 4:25, albeit 11 seconds down on Marc Scott’s record for the lap.

Men (4x1m): 1 Mandale 18:05 (M Creasey 4;25, J Cowperthwaite 4:32, J Brown 4:38, J West 4:30); 2 Darlington 18:59; 3 New Marske 19:06

Fastest: Creasey 4:25; G Jayasuriya (M&C) 4:29; West 4:30

Total age 200 (4x1M): 1 Richmond & Zetland 21:22

Fastest: J Stewart (Leeds) 4;47

Mixed (4x1M): 1 Crook 20:47

Mandale women’s team

Women (4x1m): 1 Mandale 20:45 (P Stone 4:50, E Creasey 4:35, E McKie 5:52, L Creasey 5:28); 2 Darlington 22:52; 3 Stockton 23:38

Fastest: Stone 4:50; L Creasey 5:28; Z Jones (Darl) 5:29

Total Age 160 (4x1M): 1 Darlington 24:16

Fastest: M Shaw (N Marske) 5:38

SCOTTS MIDWEEK LEAGUE 10km, Div 1, Race 2, Watford, Hertfordshire, May 29

Katie Harbon, who won two of the top flight fixtures in the 2023 series, took her second win of this year in 37:20, Martin Duff reports.

Overall: 1 A Harrell (Orion) 32:25

M40: 1 C Bruce (Trent P) 34:29

M50: 1 G Ramsay (FVS) 36:27

TEAM: 1 Trent P 312; 2 St Albans 326; 3 Orion 35

M40 TEAM: 1 Trent P 76; 2 Orion 91; 3 St Albans 98

Women:

1 K Harbon (NHRR) 37:20

W55: 1 S Harris (St Alb) 46:02

W60: 1 C Thrussell (NHRR) 47:24

W70: 1 Y Gordon (FVS) 48:40

TEAM: 1 NHRR 106; 2 St Albans 116; 3 Trent P 148

W35 TEAM: 1 NHRR 20; 2 St Albans 39; 3 Trent P 55

WESHAM SUMMER 10km, Preston, Lancashire, May 29


Overall:
R Danson (Preston) 32;16

Women: 1 M Chadwick (Preston) 39:53

W60: 1 J Collins (Wig & D) 45:32

WIRRAL SEASIDE 5km, Merseyside, May 29


Overall:
1 O Chadwick (Wall’sy) 15:21

Women: 1 J Marsden (Chesh Dr, W40) 17:32; 2 I Pastor (Warriors, U20) 17:38

W60: 1 M Brockway (Wirr) 24:01

GATELEY CHASE THE SUN 5km, Battersea Park, May 28

Overall: N Thayakaran 30:58

M40: 1 H Thorstein (Wimb W) 34:31

M55: 1 J Ratcliffe (Herne H) 36:37

Women: 1 A Clements (Kent, W40) 35:11 

LINCOLN 5km Race Series, May 28

Zak Houghton was first home in 15:15 but in third and fifth spots were two of Lincoln Wellington’s top distance runners Abbie Donnelly and Sophie Wallis, Martin Duff reports.

Both were inside 32 minutes in the Night of 10,000 PBs at Parliament Hill earlier in May with lifetime bests and here, were close again, with Donnelly home in 15:28.

Wallis bettered her previous best 5km time by five seconds with 15:44.

Overall: 1 Z Houghton (Norw) 15:15; 2 W Strangeway (Linc W) 15:20; 3 A Donnelley (Linc W, W) 15:28

M50: 1 A Tappin (Beest) 16:56

M60: 1 P Douglas (Linc W) 19:05

U17: 1 T Morris (Linc W) 16:25

Women: 1 Donnelly 15:28; 2 S Wallis (Linc W) 15:44; 3 P Jackman (Linc &D) 17:08

W40: 1 N Burns (Linc W) 17:45

W50: 1 J Baldwin (Donc) 21:01; 2 C Payne (Granth) 21:36 

DARLEY DASH 5km, Ashbourne, Derbyshire, May 27

Overall: 1 K Palfreeman (Hallam, W) 17:15

HATFIELD BROAD OAK 10km, Hertfordshire, May 27

The best performance of the Bank Holiday Monday came from veteran James Connor who won by well over two minutes in 30:51, Martin Duff reports.

Overall: 1 J Connor (Hav’g, M40) 30:51

M60: 1 O Dare (Witham) 37:21

M80: 1 A Miles (Castle P) 75:21

Women: 1 J Stretton (S’field) 38:10

W60: 1 J Smith (Fordy) 46:39

BOOK REVIEWS: ROGER BANNISTER’S LIFE AND MIKE FLEET’S COACHING CHRONICLES

Leave a comment