Gemma Steel Wins The Great Birmingham Run 10km

Gemma Steel wins the Great Birmingham Run 10km

Charnwood runner, now aged 38, is among the winners in our latest results round-up

AJ BELL GREAT BIRMINGHAM RUN, West Midlands, May 5

Gemma

GEMMA STEEL WINS THE GREAT BIRMINGHAM RUN 10KM

Gemma Steel, the 2014 European cross-country champion, took the women’s 10km in 34:06, more than a minute clear of fellow W35 Carla Davies.

There was no competition in the half-marathon as Omar Ahmed won overall by almost seven minutes.

Overall (10km): 1 S Blake (AFD) 31:16

M50: 1 A Mussett (Col H) 32:05

M55: 1 S Mugglestone (Bide) 35:36

Women: 1 G Steel (Charn, W35) 34:06; 2 C Davies (Preston, W35) 35:22; 3 H Gaunt (Ton, W40) 35:36; 4 S Winstone (Soton, W35) 35:59

Overall (13.1M): 1 O Ahmed (Bir) 65:35; 2 T Scruton (Warw U) 72:31; 3 E Lynch (Birm U) 74:18

Women: 1 A Van Dyck (Run 4U) 81:17; 2 L Cooper (Shrews) 83:20

AYLSHAM 10km, Norfolk, May 5


Overall:
1 S Bacon (NNBR, M40) 33:57

M50: 1 C Bullock (Wym) 36:42

Women: 1 A Horney (Norw RR) 38:14

CHORLEY 10km, Lancashire, May 5

Overall: 1 C Leeming (Western) 31:51

M40: 1 C Livesey (Preston) 33:58

Women: 1 R Ward (B’burn) 45:33

Charlotte Griffiths (David Hewitson)

GATESHEAD 10km, Half & Full Marathon, Tyne & Wear, May 5

Overall (10km): 1 M Watson (High) 31:45

M60: 1 I Norman (Heaton) 38:13

Women: 1 R Cole (NE Project, W35) 38:25

Overall (13.1M): 1 T Wilcock (Tyne Br) 75:41

Women: 1 E Reed (Heaton, W40) 85:02

Overall (26.2M): 1 M Graham (Kirk) 2:39:49

Women: 1 C Griffiths 2:58:32

Matthew Graham (David Hewitson)

BELFAST MARATHON, May 5

Kenyans Mathew Kemboi and Beatrice Kepkemei came out on top where the best UK runners were Cardiff’s Dan Nash in 2:18:32 and Gladys Ganiel with 2:40:21

Overall: 1 Mathew Kemboi (KEN) 2:14:44; 2 A Yimer 2:14:52; 3 M Tuyange 2:15:10; 4 D Nash (Card) 2:18:32; 5 Matthew Kemboi (KEN) 2:19:36; 6 J Nixon (C&C) 2:20:04; 7 A Gladley 2:20:33; 8 W Strangeway (Linc W) 2:21:52; 9 E Turkiosman (Anna) 2:22:22; 10 A Bowden (B’end, M40) 2:23:04

Women: 1 B Kepkemoi (Ken) 2:35:03; 2 L Aziza 2:35:20; S Woldemescal 2:39:58; 4 G Ganiel (N Belf) 2:40:21

HITCHIN TOWN CENTRE 10km, Hertfordshire

Overall: 1 B Hadman (NHRR) 34:20

Women: 1 H Kealy (Herts P) 37:27

MELMERBY 10km, Ripon, May 5

Overall: 1 M Thackwray (Ilk) 32:45

Women: 1 D Ellis (H’gate, W40) 37:57

MID SUSSEX HAYWARDS HEATH 10, West Sussex, May 5

Overall: 1 G Tomlinson (Horsh J, M45); 57:05

Women: 1 A Denning (Hails) 66:14

LANGTOFT 10km, Lincolnshire, May 5

Overall: 1 B Heron (Help) 32;12; 2 T Preston (P’boro &NV) 32:45

Women: 1 K Longfoot (Yax) 40:06

RECIPHARM GREAT EAST ANGLIAN 10km, Kings Lynn, Norfolk, May 5

When winning in 35:09, W35 Claire Jacobs bettered her previous best by 14 seconds.

Overall: 1 M Eccles (Bure, M40) 32;10

M50: 1 S Mead (Hunts) 35:11

M60: 1 M Griffin 38:53

Women: 1 C Jacobs (H’leigh, W35) 35:09

W50: 1 L Robbins (Ryst) 43:53

VICTORIA PARK 10km & half-marathon, London, May 5

In fourth overall and in her first recorded run over the distance, Gemma Kersey won the half-marathon in 76:56.

Overall (10km): 1 H Woods (Swin) 32;10

Women: 1 T Telecemian 41:36

Overall (13.1M): 1 T Zheng (W4H) 69:40

Women: 1 G Kersey (Bas) 76:56

EMGP SILVERSTONE 10km, Northamptonshire, May 1

The eight-race series kicked off around the famous motor racing circuit and Will Beeston and Rachel Doherty came out on top.

Overall: 1 W Beeston (Ton) 32:09; 2 L Morgan (Kenil) 32:14; 3 H Arnell (R&N) 32:26

M50: 1 M Aldridge (Woott RR) 32:58

M60: 1 B Benson (Hunc) 36:49

TEAM: 1 R&N 2:15:28

M40 TEAM: 1 R&N 2:20:16

WOMEN: 1 R Doherty (Higham, W35) 37:26

W50: 1 R Cooke (Bucks & Stowe) 39:15

TEAM (3 to score): 1 R&N 1:59L33

W35 TEAM: 1 Bucks & Stowe 2:03:24

1286 finished

KENDAL 10km, Cumbria, May 1

Overall: 1 F Barker (Amble) 33;39

Women: 1 K Maltby (Border) 36:37

NEPTUNE RELAYS, Sedgefield, Tyne & Wear, May 1

Men (4×1.7M): 1 N Marske 33:58 (J Gallagher 8:45, T Aspin 8:13, Z Gibbon 8:28, M Downes 8:32); 2 Durham 34:53; 3 Elvet 35:36

Fastest: Aspin 8:13

M50 (4×1.7M): 1 Crook 38:31; 2 Elvet 39:30

Fastest: L McEwan (Elvet) 9:38

Women (4×1.7M): 1 Crook 41:33 (K Storey 9:59, L Donaldson 10:14, A Etherington 10:42, J Raine 10:38); 2 Durham 42:07; 3 Stockton 42:47

Fastest: S Ismail-Sutton (Durham) 9:35

W45 (4×1.7M): 1 Crook 50:57; 2 Elvet 51:36

Fastest: P Browsell (Elvet) 11:32

NORTH EAST MASTERS ROAD RELAY CHAMPIONSHIP, Bedeswell, Tyne & Wear, May 1

Campbell Park hosted the event and Sunderland Harriers came out on top for the men and Heaton Harriers for the women.

Fastest overall among the masters’ women was former three-time English Schools champion Justina Heslop, who anchored for the winning W45 team, Elswick Harriers.

GEMMA STEEL WINS THE GREAT BIRMINGHAM RUN 10KM

Men

M35 (3x3km): 1 Sunderland 26:45 (L Taylor 8:37, S Thurlbeck 9:20, S Jackson 8:48); 2 Gateshead 27:06 (D Alexander 8:56, D Richardson 8:55, P Jamieson 9:15); 3 N Shields P 28:47

M45 (3x3km): 1 Gosforth 28;48 (A Johnson 9:09, S Boddy 10:35, A Heppell 9:04); 2 Darlington 29:37

M55 (3x3km): 1 Sunderland 31:52 (T Field 10:11, M Cherrington 10:59, P Morrison 10:45); 2 Elswick 32:31

M65 (3x3km): 1 Jarrow &H 37:54 (B Weightman 12:25, R Kidger 12:40, M Joyce 12:49); 2 Crook 38:07

Fastest: Taylor 8:37

M40: Thurlbeck 9:20

M45: A Heppel (Gosf) 9:04

M50: A Johnson (Gosf) 9:09

M55: J Clifford (Darl) 9:37

M60: G Bracken NSP) 9:45

M65: P Merrison (Sund) 10:45

M70: D McGucking (Morp) 12:55

Women

W35 (3x3km): 1 Heaton 32:22 (E Reed 10:39, R Barnes 10:43, C Redhead 11:10); 2 Sunderland Strollers 33;19 (W Chapman 10:43, H Khanom 11:32, J Pescod 11:04); 3 S Shields 34:43

W45 (3x3km): 1 Elwick 32:00 (H Bough 10:33, F Smith 11:08, J Heslop 10:19); 2 Gosforth 35:24

W55 (3x3km): 1 S Shields 37:00 (J Murdy 10:47, M Minchella 12:24, M Slack 13:49); 2 Gateshead 39:56

Fastest: J Heslop (Elsw, W45) 10:19

W40: J Pescod (Sund St) 11:04

W45: Heslop

W50: J Denholm (Gosf) 11:47

W55: J Murdy (S Shields) 10:47

W60: M Minchella (S Shields) 12;24

W70: P Woodcock (Morp) 15:38

MK HALF, FULL MARATHON & 5km, Milton Keynes, Buckinghamshire, May 6

Overall (13.1M): 1U Altan (Belg) 73:12

Women: 1 G Tongue (Charn) 83:10

Overall (26.2M): 1 T Hollis (L Goat) 2:37:18

Women: 1A Dixon (W40) 3:03:04

Overall (5km): 1 A Holland (Tav) 15:19

Women: 1 K Sharman (Higham, W45) 19:25

SHINFIELD 10km, Berkshire, May 6

Overall: 1 I Farnworth (Read) 32:13; 2 J Lyne (Read) 32:18

M70: 1 N Hoult (Read RR) 45:59

M80: 1 D Waterman (M’head) 63:59

Women: 1 R Wallace (AFD, W40) 39:21

WHITSTABLE 10km, Kent, May 6

Overall: 1J Teece 32:55

Women: 1 R Weston 38:28

WITHAM MAY DAY 5, Essex, May 6

Overall: 1 P Whittaker (RRC) 24:34

Women: 1 D Glover (Fram) 28:34

Fell

CONISTON, Coniston, May 4

Overall (14km/1065m): 1 M Elkington (Amble) 1:13:11; 2 M Atkinson (Kesw) 1:13:33; 3 T Simpson (Amble) 1:15:07; 4 S Dixon (Hel,m H) 1:17:04; 5 T Watt (Amble) 1:19:54; 6 S Leckey (Amble) 1:19:59; 7 B Gard-Storry (Eden) 1:20:00; 8 I Holmes (Bing, M50) 1:20:20; 9 H Stainton (B Combe) 1:20:27; 10 K Hodgson (Helm H, M40) 1:21:04

M60: D Parkington (Prest) 1:51:40

M70: K Holmes (Dark Pk) 2:22:32

Women: 1 A Whitaker (Amble) 1:28:43; 2 C Taylor (B Combe) 1:34:19; 3 S Andrew (G’dale, W40) 1:43:50; 4 R Simpson (Helm, H) 1:52:33; 5 K Wood (Wharf) 1:52:51; 6 Rosy Temple 1:52:55

W50: J Murdy (SSh) 1:54:14

W60: C Musetti (Amble) 2:06:34

BRITS COMPLETE CLEAN SWEEP IN OLYMPIC RELAY QUALIFICATION

Leave a comment